پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیخسارت افزون بر ۸۴ میلیارد ریالی سرقت علائم ایمنی در جاده های سیستان و بلوچستان

تاریخ انتشار: 1398/08/12

سرپرست اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت:سرقت علائم و تابلوهای راهنمایی‌و رانندگی در جاده‌های این استان در ۷ ماه سالجاری خسارتی افزون بر ۸۴ میلیارد ریال برای استان به همراه داشته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان، ایوب کرد در جلسه کمیسیون مدیریت اجرایی ایمنی حمل و نقل استان اظهار داشت: تخریب و سرقت تابلوهای هشدار دهنده رانندگی که همواره جان رانندگان و مسافران را در معرض خطر قرار می دهد به یکی از معضلات جاده‌های این استان تبدیل شده است.
وی افزود: این اداره‌کل به منظور افزایش ایمنی جاده‌ها با وجود مشکلات اعتباری بر حسب وظیفه عملکردی سریعا علائم و تابلوها را جایگزین می کند.
سرپرست اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس اطلاعات دریافتی از پزشکی قانونی استان در سوانح رانندگی 6 ماه سالجاری 4 هزار و 38 نفر مصدوم و 498 نفر جان خود را از دست دادند.
کرد فاصله زیاد مراکز جمعیتی و کمبود مجتمع های خدمات رفاهی، افزایش تردد و سرعت غیرمجاز در محورهای ارتباطی و همچنین تردد خودروهای حامل سوخت قاچاق و اتباع بیگانه در محورهای مواصلاتی و تخریب سامانه های ثبت تخلف در محورهای استان را از مهمترین عوامل دخیل در تصادفات سیستان و بلوچستان عنوان کرد و افزود: خواب آلودگی و خستگی از عوامل بروز سوانح رانندگی در محورهای مواصلاتی استان است که در صورت افزایش و تشویق سرمایه گذاران در خصوص ایجاد مجتمع های خدمات بین راهی جدید برای استراحت رانندگان به طور قطع شاهد کاهش تصادفات واژگونی خواهیم بود.
وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان با ۳۱ مجتمع خدماتی رفاهی فعال در محورهای ارتباطی در رتبه ۲۸ کشوری از این حیث قرار دارد، افزود: مهمترین معضل برای راه اندازی مجتمع های در دست احداث استان عدم صدور مجوز جایگاه سوخت است که  سبب دلسردی سرمایه گذاران بخش خصوصی شده است.
سرپرست اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: محورهای زاهدان- خاش، ایرانشهر- خاش و نیکشهر - ایرانشهر در ۶ ماه نخست سالجاری دارای بیشترین تعداد تصادفات بودند و بیشترین تلفات رانندگی نیز در این مدت در مسیرهای زاهدان- خاش، ایرانشهر- بزمان و ایرانشهر - نیکشهر به ثبت رسید.
کرد گفت: در هفت ماه سالجاری با وجود افزایش 67 درصدی تردد کامیون ها در محورهای مواصلاتی سیستان و بلوچستان شاهد هستیم تنها 7 درصد تصادفات رانندگی این مدت به این وسایل نقلیه اختصاص دارد.
وی راه اندازی سامانه های ثبت تخلف را عامل مهمی در کاهش تصادفات رانندگی عنوان کرد و افزود: عملیات نصب  ۲۹ سامانه ثبت تخلفات عبور و مرور جاده ای جدید در بیش از هزار کیلومتر از محورهای مواصلاتی فاقد سامانه استان  آغاز شده است.
سرپرست اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان در پایان با اشاره به اهمیت رفع نقاط پر تصادف در کاهش تصادفات رانندگی اظهار داشت: امسال ۲۸ نقطه پر تصادف در استان اصلاح و برطرف شده و ۱۱ نقطه دیگر نیز درحال انجام است.
مشخصات:
نظرات: *