پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیروند رو به رشد روابط حمل و نقل جاده ای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان

تاریخ انتشار: 1396/12/16

ششمين اجلاس همكاري هاي حمل ونقل بين المللي جاده اي جمهوري اسلامي ايران وجمهوري اسلامي افغانستان با حضور هئيت عالیرتبه ایرانی  و معاون وزارت ترانسپورت و هوانوردي افغانستان در محل بندر چابهار از روز شنبه ٥ اسفند به مدت دو روز برگزار شد. 

اين اجلاس پس از شروع رسمي كار خود مذاكرات كارشناسي فشرده اي را در خصوص توسعه همكاري ها و روابط حمل و نقل جاده اي و ترانزيتي آغاز ، تا تفاهم‌نامه مورد نظر جهت مبادله بين مقامات دو كشور حاضر در اجلاس را آماده نمايند 

ریاست هیات ایرانی در برعهده مهندس کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و ریاست سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور و ریاست هیات جمهوری اسلامی افغانستان بر عهده جناب آقای سید ولی سلطان معاون وزارت ترانسپورت و هوانوردی بود.

این اجلاس که راستاي توسعه مناسبات ميان جمهوري اسلامي ايران و جمهوري اسلامي افغانستان برگزار شد ششمين اجلاس كميته مشترك همكاري‌هاي حمل و نقل بين‌المللي جاده‌اي  میان دو کشور بود که از تاريخ پنجم اسفندماه به مدت دو روز در بندر چابهار با حضور معاون وزير راه و شهرسازي  كشورمان و  معاون وزير ترانسپورت و هوانوردي افغانستان برگزار و تفاهنامه مربوطه مبادله شد .

 مهندس داود كشاورزيان معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در جريان كار اين اجلاس  با اشاره به ضرورت تسريع و تسهيل در زمينه جابجايي كالا ميان دو طرف، اظهار داشت: توافقات موثری درخصوص کاهش عوارض، تسهیل در تردد ناوگان، ارتقاي ایمنی تردد، تسریع در امور گمرکی و همچنین بازدیدهای دوره‌ای از پایانه‌های مرزی مشترک انجام شد.

رئيس هیات ایرانی در ششمین اجلاس همکاری‌های حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان افزود:  در این خصوص طرفین آمادگی خود را با توجه به ضرورت اجراي موافقتنامه چابهار براي همكاري با طرف هندي جهت اجراي موافقتنامه نیز اعلام كردند.

  مهندس کشاورزیان خاطرنشان كرد: با توجه به توافقات اخير در نهمين نشست كميته جاده اي اكو درخصوص تأسيس كريدور حمل‌ونقل چندوجهي كابل – تهران – استانبول، دو طرف متعهد شدند اقدامات و هماهنگي لازم را با يكديگر و با طرف ترك براي برگزاري اولين نشست كارشناسي مربوطه انجام دهند.  

 معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با اشاره به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده براي توسعه محور شرق و ايفاي نقش مهم بندر چابهار در رونق ترانزيت منطقه و پهلوگيری کشتيها در بندر چابهار گفت: پيش‌بيني مي‌شود در سالهاي آتي ميزان تردد در پايانه مرزي ميلك به روزانه  ١٠٠٠  دستگاه افزايش یابد.

بر اساس اين گزارش سیدولی سلطان معاون وزير ترانسپورت و هوانوردي جمهوري اسلامي  افغانستان نیز ضمن قدر دانی از میزبانی جمهوری اسلامي ايران در چابهار اظهار داشت: 

دو طرف براي تسهیل در تردد به توافقات بسیار خوبی دست یافتند تا با همکاری و هماهنگی طرفین، سطح مبادلات و ميزان تردد ناوگان افزايش يابد. 

وي افزود: امیدواریم بتوانيم از تجربه ارزشمند ايران در زمينه ساخت و نگهداري جاده‌ها و سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند بهره‌ ببریم.

لازم به ذکر است در این اجلاس  علاوه‌ بر مديركل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين‌المللي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي، مديران كل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي استانهاي سيستان و بلوچستان، خراسان‌جنوبي، خراسان‌رضوي، مسئولان ذي‌ربط و بخش خصوصي مرتبط با امر ترانزيت همچنين مقامات محلي در  جريان مبادله تفاهم نامه  حضور داشتند.مشخصات:
نظرات: *